Česká raftingová základna v Norsku

Řeka Sjoa

je ledovcová řeka ve středním Norsku a u vodáckého hlediska patří k nejpopulárnějším norským řekám. Pramení na svazích největšího skandinávského pohoří Jotunheimen. Tisíce potůčků přivádí vodu do legendárního jezera Gjende, odkud již vytéká majestátní Sjoa. Na své trase se řeka ještě na chvíli zasní v soustavě přírodních jezer , díky níž není její voda tak „ledová“ jako u jiných ledovcových řek. Jakmile však řeka opustí náhorní rovinu s jezery, rozeběhne se svým korytem na plný plyn. Překonává katarakty, vře v soutěskách a hučí ve vodopádech, jakoby si chtěla vynahradit lenošení v jezerech. Ve středním toku se její živly zmírní na vodácky optimální míru a z obce Heidal protéká dlouhými peřejemi a soutěskami, jejichž půvab těžko snese srovnání s jinými řekami. Význam slova Sjoa znamená „třpytivá“ - pro křišťálově čisté vody zpěněné v bezpočtu peřejí byste těžko hledali lepší přirovnání. 

Česká raftingová základna SMARTtravel

S využitím mnohaletých zkušeností našeho raftařského týmu nabízí cestovní kancelář SMARTtravel rafting na severské řece Sjoa v podhůří Jotunheimen. Česká raftingová základna je zde k dispozici kažodoročně od července do poloviny srpna, a to pro skupiny i jednotlivce.

V roce 2019 slavíme 28. výročí České raftové základny v Norsku

Doposud jsme na našich raftech svezli na 20 tisíc spokojených zákazníků

Nemusíte mít žádné zkušenosti se sjížděním řek. Stačí, když jste fit, máte touhu po dobrodružství a umíte plavat. Překonáváte hučící vodní válce, výskáte při průjezdu zpěněnými úseky, prostor kolem vás je prostoupen vodní tříští a povely vašeho vůdce. Je to prostě paráda. Projíždíte peřejemi, které byly ještě donedávna doménou pouze zkušených a trénovaných vodáků. Po dobu plavby se musíte plně spolehnout jen sami na sebe, na vašeho vůdce člunu a na členy vaší posádky. Vše je ve vašich rukou.

Budete prožívat chvíle napětí a určitě se dostaví i opojný pocit divoké radosti z nespoutaného živlu. A pak se přiblíží cíl plavby. Řeka se zklidní a vy se rozhlédnete kolem sebe. Tráva je pořád zelená, nebe pořád modré a přesto je všechno úplně jiné a krásnější. I členové posádky jsou vám nějak bližší. Prožili jste společně něco napínavého a krásného.

Obrázky a videa z akce najdete na adrese http://www.primadovolena.com 

 Citujme slova zakladatele České raftingové základny v Norsku, zapáleného vodáka a majitele SMARTtravel:

„V roce 1989 jsem se zúčastníl vodáckého výletu do středního a severního Norska, kde jsme na kajacích sjížděli různé řeky. Řeky to byly krásné, ale ze všeho nejvíc mě uchvátila řeka Sjoa – třpytivá, krásná, divoká a přitom bezpečná.

Řikal jsem si – to je řeka, na kterou se určitě budu chtít vrátit.

Pak přišla revoluce a záhy na to, po dvou letech,  jsem se na Sjoe objevil znovu, ale už nejen jako kajakář, ale i jako raftař.

Založili jsme zde první českou raftovou základnu, která byla a je k dispozici všem Norskem putujícím Čechům a Slovákům.

Zájem o naše služby byl veliký a hlavně neutuchající, takže tuto raftovou základnu na Sjoe provozujeme od července do poloviny srpna každým rokem až do současnosti.

V roce 1991, kdy jsme s raftingem v Norsku začínali, v naší republice vůbec raftovové čluny tak, jak je dneska známe, nebyly běžné.

Takže jsme si koupili tehdy poměrně známá populární expediční plavidla – Matyldy, které se však nevyráběly jako expediční plavidla, ale jako norné stěny pro ekologické havárie.

Z nich jsme vždycky postavili takový plovoucí nepotopitelný vor a na něm jsme sjížděli krásné alpské i norské řeky.

Do roku 1995 jsme rok co rok jezdili na řekách pouze na těchto monstrech - stokilových matyldách, v roce 1996 gumotex vyvinul klasický raftový člun – Pulsar a od té doby až po dnes na nich raftujeme na Sjoe ke spokojenosti všech.“

Další odkazy:

 
Váš specialista na aktivní dovolenou

Volejte: +420 775 263 423, +420 474 650 882
E-mail: smarttravel@smarttravel.cz
Skype: smarttravel.cz

Co vás může zajímat

Přihlášení

Registrace
Proč se registrovat