Chamonix - wellness Francie, Horní Savojsko

Lyžařská oblast Chamonix se rozkládá na svazích pod nejvyšší evropskou horou Mont Blanc (4.808 m), pouhých 85 km východně od Ženevy. Je to oblast, která je kolébkou evropského lyžování a skialpinismu. Její novodobá historie se začala psát v roce 1786 prvním výstupem na vrchol Mont Blancu, dalším milníkem v historii byl rok 1924, kdy se zde uskutečnily první zimní olympijské hry. Díky své poloze patří k jednomu z mála alpských středisek, které prosperují po celý rok.

Chamonix - wellness Francie, Horní Savojsko

Motto: *** Z alpských strání do termálů ***

Lyžařská oblast Chamonix se rozkládá na svazích pod nejvyšší evropskou horou Mont Blanc (4.808 m), pouhých 85 km východně od Ženevy. Je to oblast, která je kolébkou evropského lyžování a skialpinismu. Její novodobá historie se začala psát v roce 1786 prvním výstupem na vrchol Mont Blancu, dalším milníkem v historii byl rok 1924, kdy se zde uskutečnily první zimní olympijské hry. Díky své poloze patří k jednomu z mála alpských středisek, které prosperují po celý rok.
lyže letadlo lanovka vlastní doprava pokoj snídaně

Doplňující informace – Chamonix - wellness

Standardní lyžařské terény jsou v areálu Domaine de Balme, kde je množství červených a modrých sjezdovek.

Sportovněji založení lyžaři si mohou užívat na svazích areálu Brévent–Flégère. Toto nástupní místo má své neodolatelné kouzlo, protože ke spodní stanici se jde přes staré chamonixské náměstí. Lyžování tu začíná prakticky v centru města.

Milovníci prudkých sjezdů na náročných sjezdovkách se mohou vydat na svahy Grands Montets. Tento areál je největší v oblasti Chamonix a nabízí nejkvalitnější sněhové podmínky s lyžováním až do května. Sjezdové tratě tohoto areálu jsou výlučně značeny černě a jsou tak doménou dobrých lyžařů. Najdete zde jak upravené sjezdovky, tak i dostatek prostoru pro lyžování ve volném terénu. K nejpopulárnějším sjezdovkám patří černé sjezdovky Les Pylônes a Point de Vue, které vedou z vrcholové stanice lanovky ve výšce 3.300 m až do údolí s převýšením bezmála 2 km. Vyznavači snowboardingu najdou v Les Grands Montets vybavený snow-park s U-rampou. Na své si přijdou i ti, kdo dávají přednost běžkám. Připraveno je tu pro ně celkem 42 km běžeckých tratí různých obtížností (lehké - 2 km, střední 17,5 km a těžké 22,5 km).

Lyžařský areál les Houches bohužel není součástí skipasu Cham´ski, jeho jméno je však dobře známé díky tomu, že se zde jezdí jeden ze závodů Světového poháru v lyžování. Závodníci projedou 3343 metrů s převýšením 870 metrů za méně než dvě minuty, tedy rychlostí přes sto kilometrů v hodině.

Pro zkušené lyžaře je Chamonix naprostým rájem, který je zde zastoupen neopakovatelnou lyžařskou výzvou a atrakcí – 20 km dlouhý sjezd do Chamonix údolím Vallée Blanche z Aiguille du Midi (3.842 m) podél ledovce Mer de Glace s převýšením bezmála 2.800 m. Nádherný výhled a působivá okolní příroda přispívají k jedinečnému zážitku. Doba sjezdu je dle aktuálních podmínek 4 - 6 hodin. Existuje řada variant sjezdu podle vyspělosti lyžaře, pokud však neznáte místní terén nebo si nejste jisti svými zkušenostmi, najměte si raději instruktora, který vás bezpečně na trase provede. Cena za instruktora činí cca 65€/os., pro organizované skupiny od 4 osob 250 €/skupinu, 5. a další osoba 16€, maximálně 8 osob.

Za zmínku stojí ještě místní zubačky neboli horské vláčky:
Zubačka Montenvers vede ze Chamonix k nejznámějšímu ledovci Mer de Glace, na úpatí slavných vrcholů jako Drus, Aiguille Verte či Grandes Jorasses. Zde lze navštívit galerii kříštálů nalezených v okolních horách či ledovou jeskyni.
Tramway du Mont Blanc je nejvýše položenou ozubenou dráhou ve Francii. Vyjíždí ze Saint Gervais a přes lyžařské středisko Les Houches vystoupá až k ledovci Bionassay v západní části masívu Mont Blanc.

Jednou z oblíbených aktivit v Chamonix je tzv. Heli-Ski neboli let helikoptérou na zvolené místo vysoko v horách a odtud za doprovodu místního horského instruktora sjezd volným terénem, často po ledovci, zpět do údolí. Ve Francii je na rozdíl od Švýcarska a Itálie tento typ lyžování zakázán, proto se za Heli-Ski jezdí přes nedaleké horské sedlo do oblasti švýcarského Verbier či nedalekým Chamonix tunelem do italské Aosty a vrtulníkem se startuje ze švýcarských či italských základen k některému ze zvolených vrcholů. Cena včetně transferu autem na základnu a lyžařského instruktora bývá dle počtu osob a zvoleného sjezdu 250 - 400 €/os.

Chamonix nabízí i široké možnosti Aprés-ski. Vydat se můžete po upravených cestách i na procházku zimní krajinou. Je zde známé kasino a samozřejmě celá řada restaurací a barů. Dále se můžete věnovat skialpinismu, paraglidingu nebo jízdě na saních. Nachází se tu i zimní olympijský stadion (vstupné cca 4€), kde se dá bruslit, hrát hokej nebo curling. K relaxaci po lyžování slouží bazén (vstupné cca 4€), sauna a solárium. Zahrát si můžete také squash nebo tenis. Za návštěvu stojí i místní Alpské museum (vstupné cca 4€) s výjimečnou dokumentací z údolí Chamonix, z historie alpinismu a lyžovaní, mineralogie a kartografie.

Dovolená na míru

Pokud u nás máte registraci, klikněte zde, Vaše kontaktní údaje se ve formuláři automaticky předvyplní
Na základě tohoto vyplněného formuláře Vám pošleme cestovní smlouvu a dispozice k úhradě zálohy.

Vyplňte prosím alespoň tučně označené položky.

Specifikace akce
  (počet dospělých, dětí – uveďte jejich věk)
Kontaktní údaje

Nevybrali jste si z naší nabídky? Klikněte zde a my Vám rádi připravíme nabídku „šitou na míru“.
Váš specialista na aktivní dovolenou

Volejte: +420 775 263 423, +420 474 650 882
E-mail: smarttravel@smarttravel.cz
Skype: smarttravel.cz

Co vás může zajímat

Přihlášení

Registrace
Proč se registrovat