Váš specialista na aktivní dovolenou

Chamonix MontBlanc

Nadmořská výška
1035 - 3842 m
Nadmořská výška 1035 - 3842 m
Běžkařské tratě 35 km
Modré sjezdovky
46
Červené sjezdovky
70
Černé sjezdovky
30
km
Sjezdové tratě 150 km
 • 19
  Vlek
 • 16
  Sedačková lanovka
 • 5
  Kabinková lanovka
 • 8
  Gondola
 • 2
  Vláček / zubačka / metro
Lanovky 50
Běžkařské tratě
35 km
Vzdálenost
Praha 1015 km Brno 1225 km
Ledovec ve středisku
Filtrace
Středisko
Termín
počet osob
doprava
stravování
Cenová relace v Kč/os. vč. Skipasu
-

O středisku

Lyžařská oblast Chamonix se rozkládá na svazích pod nejvyšší evropskou horou Mont Blanc (4.808 m), pouhých 85 km východně od Ženevy. Je to oblast, která je kolébkou evropského lyžování a skialpinismu. Její novodobá historie se začala psát v roce 1786 prvním výstupem na vrchol Mont Blancu, dalším milníkem v historii byl rok 1924, kdy se zde uskutečnily první zimní olympijské hry. Díky své poloze patří k jednomu z mála alpských středisek, které prosperují po celý rok.

Skimapy

Celková mapa oblasti
Celková mapa oblasti (otevřít v novém okně)
Skimapa Chamonix - Mont Blanc
Skimapa Chamonix - Mont Blanc (otevřít v novém okně)
Skimapa Les Houches
Skimapa Les Houches (otevřít v novém okně)
Pro zobrazení daného střediska klikněte myší na příslušný odkaz, pro zvětšení obrázku klikněte myší na náhled

Chamonix MontBlanc

Pro zobrazení daného střediska klikněte na příslušný odkaz, pro zvětšení obrázku klikněte na náhled

Doplňující informace

Standardní lyžařské terény jsou v areálu Domaine de Balme, kde je množství červených a modrých sjezdovek.

Sportovněji založení lyžaři si mohou užívat na svazích areálu Brévent–Flégère. Toto nástupní místo má své neodolatelné kouzlo, protože ke spodní stanici se jde přes staré chamonixské náměstí. Lyžování tu začíná prakticky v centru města.

Milovníci prudkých sjezdů na náročných sjezdovkách se mohou vydat na svahy Grands Montets. Tento areál je největší v oblasti Chamonix a nabízí nejkvalitnější sněhové podmínky s lyžováním až do května. Sjezdové tratě tohoto areálu jsou výlučně značeny černě a jsou tak doménou dobrých lyžařů.  Najdete zde jak upravené sjezdovky, tak i dostatek prostoru pro lyžování ve volném terénu. K nejpopulárnějším sjezdovkám patří černé sjezdovky Les Pylônes a Point de Vue, které vedou z vrcholové stanice lanovky ve výšce 3.300 m až do údolí s převýšením bezmála 2 km. Vyznavači snowboardingu najdou v Les Grands Montets vybavený snow-park s U-rampou. Na své si přijdou i ti, kdo dávají přednost běžkám. Připraveno je tu pro ně celkem 42 km běžeckých tratí různých obtížností (lehké - 2 km, střední 17,5 km a těžké 22,5 km).

Lyžařský areál les Houches bohužel není součástí skipasu Chamonix, jeho jméno je však dobře známé díky tomu, že se zde jezdí jeden ze závodů Světového poháru v lyžování. Závodníci projedou 3343 metrů s převýšením 870 metrů za méně než dvě minuty, tedy rychlostí přes sto kilometrů v hodině.

Pro zkušené lyžaře je Chamonix naprostým rájem, který je zde zastoupen neopakovatelnou lyžařskou výzvou a atrakcí – 20 km dlouhý sjezd do Chamonix údolím Vallée Blanche z Aiguille du Midi  (3.842 m) podél ledovce Mer de Glace s převýšením bezmála 2.800 m. Nádherný výhled a působivá okolní příroda přispívají k jedinečnému zážitku. Doba sjezdu je dle aktuálních podmínek 4 - 6 hodin. Existuje řada variant sjezdu podle vyspělosti lyžaře, pokud však neznáte místní terén nebo si nejste jisti svými zkušenostmi, najměte si raději instruktora, který vás bezpečně na trase provede. Cena za instruktora činí cca 65€/os., pro organizované skupiny od 4 osob 250 €/skupinu, 5. a další osoba 16€, maximálně 8 osob.

Za zmínku stojí ještě místní zubačky neboli horské vláčky:
Zubačka Montenvers vede ze Chamonix k nejznámějšímu ledovci Mer de Glace, na úpatí slavných vrcholů jako Drus, Aiguille Verte či Grandes Jorasses. Zde lze navštívit galerii kříštálů nalezených v okolních horách či ledovou jeskyni.
Tramway du Mont Blanc je nejvýše položenou ozubenou dráhou ve Francii. Vyjíždí ze Saint Gervais a přes lyžařské středisko Les Houches vystoupá až k ledovci Bionassay v západní části masívu Mont Blanc.

Jednou z oblíbených aktivit v Chamonix je tzv. Heli-Ski neboli let helikoptérou na zvolené místo vysoko v horách a odtud za doprovodu místního horského instruktora sjezd volným terénem, často po ledovci, zpět do údolí. Ve Francii je na rozdíl od Švýcarska a Itálie tento typ lyžování zakázán, proto se za Heli-Ski jezdí přes nedaleké horské sedlo do oblasti švýcarského Verbier či nedalekým Chamonix tunelem do italské Aosty a vrtulníkem se startuje ze švýcarských či italských základen k některému ze zvolených vrcholů. Cena včetně transferu autem na základnu a lyžařského instruktora bývá dle počtu osob a zvoleného sjezdu 250 - 400 €/os.

Chamonix nabízí i široké možnosti Aprés-ski. Vydat se můžete po upravených cestách i na procházku zimní krajinou. Je zde známé kasino a samozřejmě celá řada restaurací a barů. Dále se můžete věnovat skialpinismu, paraglidingu nebo jízdě na saních. Nachází se tu i zimní olympijský stadion (vstupné cca 4€), kde se dá bruslit, hrát hokej nebo curling. K relaxaci po lyžování slouží bazén (vstupné cca 4€), sauna a solárium. Zahrát si můžete také squash nebo tenis. Za návštěvu stojí i místní Alpské museum (vstupné cca 4€) s výjimečnou dokumentací z údolí Chamonix, z historie alpinismu a lyžovaní, mineralogie a kartografie.

Skipasy

Skipas Chamonix platí pro všechny vleky a lanovky oblasti Chamonix: Brévent–Flégère, Domaine de Balme, Les Planards, le Savoy, les Chosalets, la Vormaine. Ve středisku Les Grand Montets platí (s výjimkou lanovky Lognan – Grands Montets, tu lze absolvovat za příplatek na místě 10€ (nutná předchozí rezervace ).
V ceně skipasu je zahrnuto používání místních skibusů.
Skipas neplatí  ve středisku Les Houches, na lanovku Aiguille du Midi a  na zubačky Montenvers a Tramway du Mont-Blanc. V těchto i dalších střediscích lze lyžovat pouze se skipasem Mont Blanc (viz popis níže)

Skipas Mont-Blanc Unlimited platí nad rámec skipasu Chamonix  na lanovku Aiguille du Midi, lanovku Lognan – Grands Montets, na zubačky Montenvers a Tramway du Mont-Blanc, na středisko Les Houches a dále na 1 den v Itálii ve středisku Courmayeur a na 1 den ve Švýcarsku na Čtyři Údolí-Verbier.

Foto se vyžaduje pro skipasy od 10 dní.

 

Charakteristika střediska v rámci skipasu

Chamonix MontBlanc Hlavní středisko
Nadmořská výška
1035 - 3842 m
Nadmořská výška 1035 - 3842 m
Běžkařské tratě 35 km
Modré sjezdovky
46
Červené sjezdovky
70
Černé sjezdovky
30
km
Sjezdové tratě 150 km
 • 19
  Vlek
 • 16
  Sedačková lanovka
 • 5
  Kabinková lanovka
 • 8
  Gondola
 • 2
  Vláček / zubačka / metro
Lanovky 50
Běžkařské tratě
35 km
Ledovec ve středisku

Poloha ubytovacích objektů ve středisku