Lyžování a turistika jsou hlavními zdroji příjmů Rakouska. Tomu odpovídá také vysoká kvalita ubytování a sjezdovek. Lyžování v Rakousku má své jméno po celém světě a více než polovina lyžařů je ze zahraničí. Díky mnoha sněhovým dělům se daří v Rakousku garantovat příznivé podmínky pro lyžování po celou zimní sezónu. V některých ledovcových areálech lze lyžovat po celý rok.
Lyžování jako populární sport se zrodilo v Norsku v polovině 19.století, ale na konci téhož století začalo prosperovat i ve střední Evropě a stalo se velkou výzvou pro všechny alpské země.
Uvádí se, že v rámci alpského regionu byl první oficiální závod ve sjezdovém lyžování uspořádán v rakouském Kitzbühelu, a to Mistrovství Tyrolska v roce 1905.
Obrovským impulsem pro popularitu i prestiž lyžování v Rakouských Alpách bylo pořádání ZOH v Innsbrucku letech 1964 a 1976. Sjezdové disciplíny se odehrávaly na svazích středisek Patscherkofel a Axamer Lizum, běžkařské disciplíny ve středisku Seefeld.
Veliký věhlas lyžování v Rakousku beze sporu přinášejí i prestižní závody Mistrovství světa. Dvojnásobným pořadatelem těchto závodů byl tyrolský Innsbruck (1932, 1936) a štýrský Schladming (1982, 2013), Mistrovství světa se odehrálo také Bad Gastein (1958), Saalbach (1991) a St.Anton (2001).
Své místo na slunci a renomé rakouskému lyžování dávají i střediska, pořádající závody Světového poháru jako např. Altenmarkt, Bad Kleinkirchheim, Flachau, Hinterstoder, Kitzbühel, Kühtai, Lienz, Sölden či Zell am See.
V Rakousku najdeme jak rozsáhlé a kosmopolitní lyžařské megakomplexy, tak i menší a přehledné lyžařské areály.
Mezi velká střediska patří např. Ski Arlberg s propojením na Warth-Schröcken, Ötztal se středisky Sölden a Gurgl, KitzSki Kitzbühel, SkiWelt Wilder Kaiser či Kaprun-Zell am See s propojením na sousední mega-komplex Saalbach-Hinterglemm-Leogang-Fieberbrunn.
Některá propojení přesahují do sousedících zemí, např. Ischgl-Samnaun-Silvretta,Tiroler-Zugspitz-Arena či KaiserWinkl.
Jako menší "tajné tipy" uveďme např. střediska Gerlitzen, Kreischberg, Wildkogel, Innerkrems, Tauplitz, Rauris či Kühtai-HochÖtz.
Ve snaze zajistit lyžujícím hostům tu nejlepší zimní dovolenou, spojují se sousedící lyžařské areály či celé komplexy do větších celků, kde platí jednotný skipas.
Jedním z největších takto vzniklých projektů je SkiAliance Amadé s jednotným skipasem pro salzburská střediska Sportwelt Amadé, Gasteinertal, HochKönig-WinterReich a štýrský Schladming-Dachstein. Obdobně jsou na jeden skipas dostupná střediska v rámci tyrolského Zillertalu či salzburského Lungau.
S jediným skipasem a za jednu (a to příznivou) cenu lze lyžovat také ve všech středisích Korutan a Východního Tyrolska nezávisle na velikosti zvoleného střediska, např. v Bad Kleinkirchheim, Turracher Höhe, Mölltal Gletscher, Heiligenblut, Nassfeld, Lienz či Kals-Matrei.
Rakousko nabízí i velice zajímavou možnost lyžování na ledovcích. Kvalitní podmínky pro lyžování jsou zde od října až do května, v omezené míře zde lze lyžovat i v létě.
Nejvíce ledovcových středisek nabízí Tyrolsko. Jedním z nich je ledovec Hintertux v Zillertalských Alpách, který patří spolu se Stubaiským ledovcem nedaleko Brennerského průsmyku k těm největším. Dalšími ledovcovými středisky Tyrolska jsou střediska Sölden, Pitztal (nejvyšší středisko Rakouska, 3.440 m) a Kaunertal v Ötztalských Alpách. Nelze nezmínit impozantní ledovcové středisko Zugspitze ležící na rakousko-německém pomezí.
I Salzbursko se může pochlubit ledovcovými areály. Nejznámější je Kitzsteinhorn nad Kaprunem a komornější Weissee Gletscher.
Populárním a jediným ledovcovým areálem na území Korutan je středisko Mölltal na svazích největšího rakouského pohoří Hohe Tauern.
Lyžování v Rakousku je také vhodné pro začátečníky v lyžování. Tratě jsou vždy perfektně upravené, na výběr jsou i lehčí pasáže a zájemci mohou využít služeb kvalitních lyžařských škol.
Kromě sjezdového lyžování je Rakousko známé také velkým počtem kvalitních a poctivě upravovaných běžkařských stop, a to pro klasický běh i bruslení. Mezi nejznámější běžkařské oblasti patří např. Ramsau am Dachstein, Seefeld-Leutasch, oblast KaiserWinkl (Walchsee, Kössen) a Wilder Kaiser.
V Rakousku se nachází na 6500 km sjezdovek nadmořských výškách 544 - 3.440 m.
Rakousko je pro Čechy nejbližší alpskou zemí - nejbližší alpská lyžařská střediska jsou z ČR přibližně 300 km, nejvzdálenější kolem 600 km.
Rakousko nabízí širokou škálu ubytování - apartmány s vybavenou kuchyňkou, penzióny a ubytování v soukromí se snídaní, gasthofy (hostince) a hotely s polopenzí. Ubytování je i cenově přijatelné. Ve 3-hvězdičkových hotelech je běžné wellness zázemí - sauna, pára, ve 4-hvězdičkových hotelech navíc i vyhřívaný bazén.
Oblast Rakouských Alp spadá pod geografický masív Východních Alp. Celková rozloha Rakouských Alp je přibližně 60000 km². Nejvyšším vrcholem je Grossglockner (3798 m). Kromě mnoha lyžařských středisek se v Rakouských Alpách nachází i 6 národních parků. Největší z nich je národní park Vysoké Taury, který je největším chráněným územím Rakouska.
Rakouské Alpy se táhnou ve směru od západu na východ. Nejvyšší hřebeny s třítisícovkami jsou na pomezí Tyrolska při hranicích s Itálii (Ötztalské, Stubaiské a Zillertlaské Alpy), na pomezí Tyrolska s německým Bavorskem (Zugspitze) a na pomezí spolkových zemí Salzbursko, Východní Tyrolsko a Korutany (Vysoké Taury). Ve východní části Rakouska na území Štýrska, jakož i Horního a Dolního Rakouska, dosahují hřebeny výšky kolem "pouhých" 2 tisíc metrů, ale vysokohorský ráz a drsný divoký půvab zůstává beze zbytku zachován.
Počet obyvatel: 8,26 miliónů
Rozloha: 83.871 km²
Hlavní město: Vídeň
Úřední jazyk: němčina
Nejvyšší vrchol: Grossglockner (3.798 m)
Měna: Euro