Váš specialista na aktivní dovolenou

Nejlepší Sjezdovky v Alpách: Lyžování pro sportovce, začátečníky i děti

Zimní dovolenou v Alpách si užijete jako zkušený sportovec i jako začátečník. Místní střediska jsou perfektně vybavené a sjezdovky špičkově upravené. Kde si zalyžovat v Rakousku, ve Francii nebo v Itálii?

Nejlepší sjezdovky v Alpách

Alpy jsou lákadlem pro všechny milovníky zimních sportů, ať už dáváte přednost sjezdovému lyžování, běžkám, snowboardingu nebo sáňkování. Do největších evropských hor dojedete z České republiky za několik hodin, a kromě sportovního vyžití si tu vychutnáte také skvělé jídlo, sauny, bazény a další relaxaci.

Lyžování v Alpách pro začátečníky

Pokud s lyžemi teprve začínáte nebo máte rádi pohodu, vyberte si resorty, které mají sjezdovky vhodné pro začátečníky. Velké množství jich najdete v Rakousku a jsou označené modře.

Ke špičkovým střediskům v rakouských Alpách patří například Saalbach – Hinterglemm. Toto středisko s téměř 140 kilometry méně náročných sjezdových tratí se rozkládá v Salcbursku a v Tyrolsku. Současně tu najdete i červené sjezdovky, které ocení zkušenější lyžaři. Každý si tu tak přijde na své.

Nejen pro rodiny s dětmi je jako stvořené středisko SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental, které má zhruba 136 kilometrů lehkých sjezdovek. Jsou tu i místa, kde můžete sáňkovat. Zajímavým místem je také Sölden, Ötztal, které má téměř 70 kilometrů lehkých sjezdařských tratí a je tu i snowpark, kde se můžete vyřádit s dětmi.

Modré sjezdovky najdete samozřejmě i ve Francii, třeba ve středisku Flaine. Využít tu můžete trať Cascades, což je nejdelší modrá lyžařská sjezdovka v Evropě. Svůj sjezd začnete v horní části Les Grandes Platières ve dvou a půl tisících metrech, takže se můžete kochat i krásnými výhledy. Pokud vám vyhládne, vyzkoušejte oblíbenou restauraci Gers Lake.

Nejdelší sjezdovky v Alpách

Pokud toužíte po dlouhém nerušeném sjezdu, jsou Alpy tou správnou volbou. Zajet si můžete například do italského střediska Zermatt / Cervinia, kde je trať měřící dvacet kilometrů, která patří k nejdelším sjezdovkám na světě. Svůj sjezd odstartujete v Plateau Rosa a skončíte ve Valtournenche.

Deset kilometrů pak měří zelená sjezdovka ve Val Cenis ve Francii, která patří mezi nejdelší zelené tratě v Evropě a začátečníci z ní budou nadšení. Začínat budete v L’Escargot v nadmořské výšce 2 050 metrů. Sjezd je lemovaný krásnými lesy a nepřijdete ani o báječné výhledy.

Tři údolí, francouzsky Les Trois Vallées v Savojských Alpách, Francie, lyžování

Jestli holdujete extrémnějšímu lyžování a zároveň toužíte po dlouhé trati, vydejte se do střediska Ischgl v Rakousku. Najdete tu červeno-černou sjezdovku, která startuje v Greitspitze. Začátek je označený jako černý, konec pak budete sjíždět po červené.

Nejlepší střediska v Alpách

Místo, kam pojedete v Alpách lyžovat, můžete vybírat i podle popularity a hodnocení středisek. Na předních příčkách se jich dlouhodobě drží několik. Paří mezi ně: Arlberg a Ischgl v Rakousku, švýcarská Čtyři údolí, Chamonix a Portes du Soleil ve Francii.

V Arlbergu si můžete lyžování užít v St. Anton anebo v Lech Zürs. Místa nejsou propojená, ale snadno mezi nimi přejedete autem nebo autobusem. Lyžuje se tu v nadmořské výšce od 1 300 do 2 800 metrů. Vyhlášené středisko patří mezi nejdražší v Rakousku, takže si tu připlatíte za ubytování i občerstvení. Na druhou stranu si užijete luxusu.

Zájezd Val d'Isere Francie Alpy lyžování

Ani Čtyři údolí ve Švýcarsku nepatří k levným lyžařským destinacím. Hory jsou tu ale okouzlující, některé sjezdy dlouhé, jiné náročné. Celkově se tu můžete vyřádit na 330 kilometrech tratí. Zalyžují si tu zkušení sportovci a na své si přijdou i rodiny s dětmi.

Jestli toužíte po luxusu a po lyžování si rádi dopřejete skleničku v baru nebo nakupování, bude se vám líbit v rakouském Ischglu. Zajet si přitom můžete i do sousedního lyžařského střediska Samnaun ve Švýcarsku.

Francouzským šarmem se nechte okouzlit v Chamomix. Horské městečko má všechno, co od zimního pobytu očekáváte – krásné historickém centrum, majestátné hory, výhled na Mont Blanc, příjemné ubytování a výborné restaurace. Užijete si tu příjemné sjezdy i jízdu ve volném terénu.

Alpské extrémní lyžování

Alpy mají zábavu i pro odvážlivce a nadšence do extrémního lyžování. Pokud máte bohaté zkušenosti a milujete drsný terén, bude se vám líbit ve francouzském La Grave. Bez průvodce se ale neobejdete, protože jsou tu různé převisy a rozsedliny, hrozí i laviny, takže světelný signál a záchranářská výzbroj jsou nutností.

Extrémní lyžování si můžete vychutnat také v rakouském St. Anton. Toto alpské středisko má skalnaté svahy měřící přes 250 kilometrů. Lyžovat tu můžete i mimo sjezdovky. Nikdy ale nepodceňujte své síly.

Strmé svahy pak najdete i ve Švýcarsku, například ve Verbier nebo ve Svatém Mořicovi. Je tu kombinace sjezdovek vhodných pro velmi pokročilé i středně pokročilé lyžaře.

Snowboarding v Alpách

V Alpách si užijete nejen sjezdové lyžování, ale také snowboarding. Některá střediska jsou přitom na snowboardy lépe připravená nebo se na ně vyloženě specializují. Jedním z nich je například Nassfeld v rakouských Korutanech. Najdete tu kolem 110 kilometrů sjezdovek, jež učarují milovníkům snowboardu i lyžařům, kteří mají rádi freeride.

Snowboarding v Alpách

Dalším zimním areálem stvořeným pro vyznavače snowboardingu je SkiWelt Wilder Kaiser v tyrolských Alpách. Je tu kolem 280 kilometrů sjezdových tratí a najdete tu i tři snowparky, kde se vyřádí rodiny s dětmi.

Pro snowbording je uzpůsobené i lyžařské středisko Schladming – Dachstein ve štýrských Alpách. Devět skiareálů je protkaných téměř 240 kilometry sjezdovek. Je tu sedm snowboardových parků. Celoročně se pak lyžuje na Dechsteinském ledovci.

Pokud chcete na prkně sjíždět švýcarské Alpy, jedny z nejlepších tratí najdete v Davosu. Využít tu můžete i snowboardové školy a naučit se něco nového. Zkušenější snowboardaře nadchne jedinečný terén s prašanem.

Co ještě podniknout v Alpách?

Alpy mají výborné podmínky nejen pro sjezdové lyžování a snowboarding. Téměř v každém středisku najdete i trasy pro běžkaře. V rakouských Alpách je oblíbené například středisko Seefeld, kde je až 500 kilometrů tratí. Ve Švýcarsku je oblíbený Svatý Mořic, kde najdete i noční osvětlené dráhy.

Zájezd Svatý Mořic Švýcarsko

Krom toho si ve střediscích užijete sauny a wellness, nakupování, dobré jídlo v restauracích nebo noční život v barech. V tomto ohledu je skvělý například St. Anton nebo kosmopolitní Kitzbühel.

Vyberte si svoji letošní zimní dovolenou.