Váš specialista na aktivní dovolenou

Lyžování na ledovci: Téměř celoroční zábava v Alpách

Zatímco na českých horách je sněhová pokrývka nejistá, v některých částech Alp můžete lyžovat téměř celoročně. Týká se to hlavě ledovců v Itálii, v Rakousku nebo ve Francii. Lyžařská sezóna v Alpách tak začíná v říjnu a někde trvá až do léta. Kde si užijete celoroční lyžování na ledovcích?

Pokud patříte mezi milovníky zimního sportu a nemůžete se dočkat, až nazujete lyže, vydejte se už na podzim za sněhovou pokrývkou, kterou najdete na alpských ledovcích. O kvalitní sníh ani zábavné lyžování tu nikdy není nouze.

Resorty v Itálii, ve Francii, ve Švýcarsku nebo v Rakousku jsou navíc špičkově vybavené. Užijete si tu proto i après-ski, které se za posledních pár let stalo neoddělitelnou součástí zimní dovolené. Hotely v Alpách běžně mají wellness, jsou tu bary, restaurace i obchody s luxusním zbožím.

Après ski lyžování Alpy

Specifika lyžování na ledovci v Alpách

Lyžování na ledovci je jiné než na běžných sjezdovkách. Potvrdí vám to každý, kdo ho jednou vyzkoušel. Masivní hmota ledu pokrytá sněhem zůstává na vrcholcích celoročně. Ledovec neroztaje ani v létě. Proto je ledovcové lyžování tak oblíbené. Nikdy se vám totiž nestane, že si koupíte lyžařský zájezd, přijedete do hor a po sněhu ani památky.

Na ledovci je vždy chladněji než na běžném svahu. Současně tam bývá slunečno, a tak se můžete kochat i krásným počasím a výhledy. Dalším bonusem lyžování na ledovcích jsou široké svahy, žádné úzké sjezdovky, kde se budete mačkat s dalšími lyžaři. Na druhou stranu je třeba počítat se silnějším větrem, protože ledovcové sjezdovky nejsou chráněné například vzrostlými stromy. Také se tepleji oblečte, na ledovci běžně bývá kolem mínus dvaceti.

Lyžování na ledovci pro sjezdaře i běžkaře

Pokud máte v rodině nebo v partě nadšeného běžkaře a chcete ho vzít s sebou na ledovec, můžete mu s klidem slíbit, že se nudit nebude. Ledovce nejsou jen pro sjezdové lyžování, ale jsou vhodné i pro běžky.

Mnohé ledovce mají dlouhé běžkařské tratě s přírodním sněhem, který poskytuje mnohem větší požitek než uměle zasněžená lyžařská střediska v níže položených oblastech. Samozřejmě, na ledovcích si užijí jízdu i snowboardisté. Mnohá místa jsou přitom jako stvořená pro freeride.

Oblíbené ledovce v Alpách

Alpy jsou největší evropské hory. Jejich dominantou je Mont Blanc. A samozřejmě mají i celou řadu menších nebo větších ledovců, kde můžete lyžovat od podzimu do jara a někde si dokonce užijete i lyžování v létě.

Stubai, ledovec v Rakousku

Rakousko je u českých lyžařů oblíbené díky své snadné dostupnosti i kulturní blízkosti. Jeden z populárních rakouských ledovců je ve Stubai, což je středisko necelou hodinku jízdy od Innsbrucku. Lyžuje se tu od brzkého podzimu až do začátku letních prázdnin. Na své si tu přijdou zkušení lyžaři, milovníci volné jízdy, ale také rodiče s dětmi.

Stubaiský ledovcový areál, německy Stubaier Gletscher, se rozkládá na pěti ledovcích a střediska jsou skvěle propojená. Užijete si tu nejen dostatek sněhu a zimního slunce, ale i vyhlídky – krásný rozhled na krajinu a majestátní hory budete mít z plošiny Top of Tyrol, která je ve výšce 3 201 metrů nad mořem.

Pobyt Alpy snowboarding ledovec Stubai Rakousko

Sölden, ledovec v Rakousku

Svůj ledovec má i tyrolské středisko Sölden. Užívat si tu budete pohodlné a slunečné tratě. Jsou tu modré sjezdovky, ale i tratě pro zkušenější lyžaře. Pokud toužíte po náročnějším ledovcovém lyžování, můžete vyzkoušet místní červené sjezdovky. Oblast má skvělou infrastrukturu, dominantou je moderní osmimístná kabinka, která vás dopraví na všechny trasy, které ledovec nabízí.

Pobyt Alpy lyžování ledovec Sölden Rakousko

Hintertux, ledovec v Rakousku

Z České republiky je tento ledovec dobře dostupný. Svoji oblibu získal díky kvalitnímu terénu. Sjezdovky jsou tu komfortní a široké. Skon a náročnost si můžete vybrat podle své kondice a zkušeností. Na vrcholek ledovce vás dopraví kabinkové lanovky, které bývají vytížené hlavně o víkendu. Pokud máte čas v týdnu, bude tu klidněji.

K zážitkům z lyžování patří i dobré občerstvení. Na ledovci je vyhlášené místo Fernehaus, kde je restaurace. Můžete si tu odpočinout, občerstvit se, užít si výhledy z velké venkovní terasy. Využít můžete i útulnou chatu Gletscherhütte.

Pobyt Alpy lyžování ledovec Hintertux Rakousko

Passo Tonale, ledovec v Itálii

Mezi italskými ledovci kraluje Presena v Passo Tonale, který leží na hranici Trentina a Lombardie. Ledovec je otevřený i v létě, takže si tu zimní radovánky užijete téměř celoročně. Pokud sníh chybí, sjezdovky jsou zasněžovány.

Na své si tu přijdou milovníci freeride. K dispozici jsou trasy dlouhé až 16 kilometrů. Ledovec má zázemí i pro rodiny s dětmi. Samozřejmostí je dobré italské jídlo i víno, které si můžete vychutnat s výhledem na nádherné horské vrcholky.

Pobyt Alpy lyžování ledovec Passo Tonale Itálie

Zermatt, ledovec ve Švýcarsku

Na hranicích mezi Itálií a Švýcarskem se rozkládá lyžařské středisko Zermatt, kde je ledovec Klein Matterhorn. Lyžařský provoz je tu celoroční. Pokud tedy v létě zatoužíte po lyžování, jeďte právě sem.

Sjezdovky tu jsou různě náročné – od modrých až po červené. Vaší pozornosti by neměly uniknout ani jedinečné výhledy na čtyřtisícovky. Dominantou je pochopitelně Matterhorn. Pokud budete mít dost sjezdovek, můžete se zabavit snowboardingem, paraglidingem nebo si vyzkoušet přespat v iglú.

Pobyt Alpy lyžování ledovec Zermatt Švýcarsko

Alpy mají samozřejmě více ledovců. Najdete je třeba v rakouském Kaprunu nebo Kaunertalu. Za návštěvu stojí i Tignes ve Francii nebo Saas-Fee ve Švýcarsku.

Vyberte si svoji dovolenou a užijte si lyžování na ledovci v Alpách.