Přestože je lyžování v Německu velice populární, je drtivá většina lyžařských středisek zkoncentrována do krátkého, jen zhruba 200 km dlouhého, pásma Německých Alp. To se nachází na jihu, ve spolkové zemi Bavorsko, při hranici s Rakouskem. S ohledem na rozlohu Německa je to poměrně nepatrné území, o to více si jej však Němci hýčkají a odpovídá tomu i vysoká kvalita ubytování, sjezdových tratí i moderní lanovkové infrastruktury.
Díky moderním zasněžovacím dělům se daří v Německých Alpách garantovat příznivé podmínky pro lyžování po celou zimní sezónu.
Málokdo ví, že i přes relativně omezené území vhodné pro sjezdové lyžování patří Německu jeden významný primát - v roce 1908 zde vznikl zde první lyžařský vlek. Nebylo to sice v Německých Alpách, ale v Schwarzwalském Schoolachu (cca 10 km od pramenů Dunaje). Ale v každém případě právě zde spustil místní hoteliér Robert Winterhalder vůbec první zařízení k vytahování lyžařů a sáňkařů postaveném dle principu, který je platný dodnes.
Mezi nejznámější a největší německá střediska patří rozhodně Garmisch-Partenkirchen, který je i kolébkou německého lyžování. Konaly se tu zimní olympijské hry již v roce 1936, v letech 1978 a 2011 se zde konalo mistrovství světa v alpském lyžování a každoročně se zde konají prestižní závody ve skoku na lyžích.
Své místo na slunci a renomé německému lyžování dávají i střediska, pořádájící závody Světového poháru jako např. Bertechsgaden, Lenggries (KaiserWinkl) či Pfronten (Tannheimertal).
V Německých Alpách najdeme jak rozsáhlé a kosmopolitní lyžařské mega-střediska, tak i menší a přehledné lyžařské areály.
Německo-rakouská hranice prochází většinou po alpských hřebenech, a proto se některé lyžařské oblasti rozprostírají na obou stranách hranice.
Ve snaze zajistit lyžujícím hostům tu nejlepší zimní dovolenou, spojují se sousedící lyžařské areály či celé komplexy do větších celků, kde platí jednotný skipas.
Jedním z největších takto vzniklých projektů je rakousko-německá oblast Tiroler Zugspitz Arena, sdružující na 10 lyžařských areálů vč. proslulého Garmisch-Partenkirchen. Vysokohorský lyžařský areál svazích nejvyšší hory Německa - Zugspitze (2.962 m nabízí díky ledovci lyžování po celý rok a lze se k němu dostat zubačkou z německé strany či lanovkou ze strany rakouské.
Obdobně koncipovanou mezinárodní oblastí se společným skipasem je KaiserWinkl nedaleko Kufsteinu.
S jediným skipasem lze lyžovat na bavorsko-tyrolském pomezí poblíž pohádkových bavorských zámků v oblasti Tannheimertal - Lechtal s hlavním střediskem v Reutte.
Svéráznou specialitou Německých Alp je výjezd lanovkou pod rozeklaný hřeben impozantního masivu Karwendel a sjezd strmou a neupravovanou skiroutou do údolí s malebným městečkem Mittenwald.
Lyžování v Německu je vhodné jak pro zkušené lyžaře, tak i pro začátečníky. Tratě jsou vždy perfektně upravené, na výběr jsou i lehčí pasáže a zájemci mohou využít služeb kvalitních lyžařských škol.
Kromě sjezdového lyžování je Německo známé také velkým počtem poctivě upravovaných běžkařských stop, a to pro klasický běh i bruslení.
Mezi nejznámější běžkařské oblasti patří např. německá část KaiserWinkl kolem Brauneck-Lenggries, náhorní plató Tannheimertal či okolí Garmisch-Partenkirchen a Zugspitze. Perfektně upravené běžkařské tratě se nacházejí i v klimaticky proslulé oblasti Berchtesgaden.
Německé Alpy jsou pro Čechy velice dobře dostupné. Trasa k nim vede většinou po dálnici a v průměru jsou vzdáleny přibližně 500 km.
Německo nabízí širokou škálu ubytování - apartmány s vybavenou kuchyňkou, penzióny a ubytování v soukromí se snídaní, gasthofy (hostince) a hotely s polopenzí. Ubytování je i cenově přijatelné. Ve 3-hvězdičkových hotelech je běžné wellness zázemí - sauna, pára, ve 4-hvězdičkových hotelech navíc i vyhřívaný bazén.
Německé Alpy se oficiálně názývají Bavorské Alpy (Bayerische Alpen) a patří do komplexu Severních vápencových Alp (Nördliche Kalkalpen) v rámci Východních Alp. Německé Alpy sestávají z následujících dílčích pohoří: Allgäu, Ammergau, Wetterstein s nejvyšším německým vrcholem Zugspitze (2962 m), Karwendel, Chiemgau, Berchtesgaden a Bavorské předalpí (Bayerische Voralpen).
Počet obyvatel: 84 miliónů
Rozloha: 357.000 km²
Hlavní město: Berlin
Úřední jazyk: němčina
Nejvyšší vrchol: Zugspitze (2.962 m)
Měna: Euro