Váš specialista na aktivní dovolenou

Lyžování s dětmi v Alpách: Kam si zajet v zimě na hory?

Alpy jsou jednou z nejoblíbenějších zimních destinací. Nádherné hory mají upravené sjezdovky pro začínají i zkušené lyžaře, střediska jsou moderně vybavená, služby na úrovni. Bavit budou nejen dospělé, ale jsou i výborným místem pro zimní dovolenou s dětmi. Zajet si můžete do rakouských, francouzských nebo italských Alp. Jak vybrat místo pro lyžování s dětmi?

Provětrat se v zimě v zahraničí je osvěžující. Změnit prostředí působí vždy blahodárně. Z České republiky je to naštěstí jen kousek do Alp. Zimní dovolená v Alpách je pro Čechy cenově dostupnější než před lety, a tak na ni vyrážejí nejen páry, ale i rodiny s dětmi. Vždy pak záleží na konkrétním lyžařském středisku, na jeho poloze, zázemí a vybavení. V Alpách si můžete užít rodinnou dovolenou v příjemném středisku v apartmánech i v luxusním hotelovém komplexu.

Rodinná dovolená Alpy

Alpy: Zimní dovolená na horách s dětmi

Dovolená v Alpách láká nejen svou cenovou dostupností a vysokou úrovní služeb. Alpy, ať už ve Francii, v Itálii, v Rakousku nebo v Německu, mají pro každého něco. Zatímco například ve Špindlerově mlýně je kolem pětadvaceti kilometrů udržovaných tras, rakouské středisko Kaprun jich má přes čtyřicet. V Alpách jsou svahy pro úplné začátečníky, pro děti, pro zkušené lyžaře i milovníky adrenalinu. Najdete tu sáňkařské dráhy i trasy ve volném terénu.

Proč vzít děti v zimě do Alp?

  • Ceny jsou srovnatelné s pobytem na českých horách.
  • Vybírat můžete z běžných i luxusních středisek.
  • Služby a vybavenost resortů jsou na vysoké úrovni.
  • Do Alp dojedete autem nebo můžete letět. Dále můžete s námi autobusem do Rakouska nebo lyžovat autobusem do Francie nebo nově využít i kyvadlovou autobusovou dopravu do Itálie.
  • Využít můžete lyžařské školy pro děti.
  • Některé resorty mají bobové dráhy a svahy pro sáňkování.

Lyžování děti Alpy

Alpy s dětmi: Rakousko, Francie, Itálie, Německo či Švýcarsko?

Na zimní dovolenou s dětmi se můžete vydat do rakouských, francouzských, italských, německých či švýcarských Alp. Lyžařské resorty v každé z těchto destinací mají něco do sebe. Záleží pak na vybavení konkrétního střediska.

Při výběru dovolené s dětmi v Alpách je rozhodující typ sjezdovek (dejte přednost těm méně náročným). Výhodou je, pokud má resort lyžařskou školu. K dalším kritériím pak patří ceny skipasů a ubytování, které příliš nezatíží rodinný rozpočet.

Pojďme se teď podívat na několik typů na zimní dovolenou s dětmi v Alpách.

Francie: Rodinná dovolená v Alpách

Francouzské Alpy vás v zimě okouzlí svým příznačným šarmem. Infrastruktura je tu na vysoké úrovni, sjezdové tratě jsou v perfektní kondici. Protože resorty používají sněhová děla, jsou tu příznivé podmínky pro lyžování celou zimní sezónu.

Zimní pobyty ve francouzských Alpách jsou nabízené většinou formou zvýhodněných balíčků, v nichž máte ubytování i skipasy. Dovolená na horách, kterou pořídíte přes cestovní kancelář, vás vyjde levněji, než kdybyste ji objednávali individuálně.

Ubytovat se můžete v apartmánech s kuchyňkou, které jsou cenově dostupné a účelně vybavené. Přednost můžete dát i luxusnějším zařízením, kde se budete cítit jako doma. V poslední době jsou oblíbené takzvané chalety – rekreační horské chaty postavené v alpském stylu.

Pokud na zimní dovolenou berete děti, bude se vám líbit například v menším zimním středisku Chamrousse, které má přes devadesát kilometrů sjezdovek, kolem čtyřiceti běžecký tratí a jeden snowpark. V části Roche Béranger jsou méně náročné sjezdové tratě, které ocení začínající lyžaři a děti. Ty se mohou vyřádit i na sáňkařské dráze anebo ledové ploše na bruslení. Další možností je Val Cenis v Savojsku. Kromě lyžování si tu s dětmi v zimě užijete i sáňky nebo snowtubing.

Podívejte se na další možnosti rodinné zimní dovolené ve francouzských Alpách.

Zájezd lyžování Alpy

Rakousko: Lyžování s dětmi

Lyžování v rakouských Alpách je jako stvořené pro začátečníky a děti. Sjezdové tratě tu jsou vždycky skvěle upravené a v resortech fungují kvalitní lyžařské školy. Vybírat můžete z menších středisek i z velkých komplexů. Pro zimní dovolenou s dětmi jsou příjemnější spíše menší lyžařské areály, jako je třeba Gerlitzen, Kreischberg, Wildkogel, Innerkrems či Tauplitz.

Na výběr máte nejen z velkého počtu zimních resortů, ale i z typů ubytování. Volit lze mezi apartmány vybavené kuchyňkou, příjemnými penziony se snídaní nebo hotely s polopenzí. Výhodou rakouských Alp je cenová dostupnost i široký záběr služeb. V luxusnějších hotelech si můžete běžně užít wellness, třeba saunu nebo vyhřívaný bazén.

A kam se s dětmi v zimě v Rakousku vydat? Příjemný je například skiareál v Zillertal v tyrolských Alpách, kde je přes 620 km špičkově upravovaných sjezdovek. Jsou tu i tratě pro běžkaře a nechybí ani snowpark, kde se děti mohou vyřádit. V resortu se orientují především na děti, takže tu nechybí ani lyžařská škola, sáňkařská dráha nebo ledová bruslařská plocha. Ne nadarmo se Zillertal pyšní titulem největšího lyžařského údolí na světě.

Ve většině rakouských středisek mají děti skipas zdarma do 6 let. Ale jsou i příjemné výjimky, kdy mají děti skipas zdarma až do 10 let - např. Pitztal (s ledovcovým střediskem Pitztal Gletscher nebo klasickým Hochzeiger) anebo Stubai (s ledovcovým Stubai Gletscher nebo klasickým Schlick-2000). 

Skipas pro děti do 15 let získáte v rakouských Alpách zpravidla s příjemnou slevou kolem 50%. Ale např. střediska ve Východním Tyrolsku a Korutanech slevu 50% i juniorům do 18 let. Další velikou výhodou je, že tento skipas platí na bez omezení nejen ve Východním Tyrolsku, ale i korutanských střediscích Mölltal Gletscher a Ankogel.

Možností, kam jet s dětmi v Rakousku na hory, je samozřejmě více. Oblíbené je i středisko Dachstein West, kde jsou hned čtyři snowparky a lyžařské tratě vhodné pro nejmenší lyžaře. Podívejte se i na další typy na rodinnou dovolenou s dětmi v rakouských Alpách.

Itálie: Lyžování s rodinou

Také Itálie má ideální podmínky pro lyžování s rodinou. Těšit se můžete na perfektně upravené sjezdovky, nad nimiž září slunce na modrém nebi. Po dni stráveném pohybem si můžete na terase vychutnat bombardino a děti horkou čokoládu nebo kakao a společně pozorovat západ slunce.

Italské zimní resorty nabízí ubytování v dobře vybavených apartmánech nebo v hotelech s polopenzí. Záleží jen na vás, kolik komfortu požadujete. Hotely běžně mají wellness zázemí, takže si po dni na sjezdovce můžete dopřát saunu nebo si protáhnout tělo ve vyhřívaném bazénu.

Jednou z nejznámějších a nejpopulárnějších lyžařských oblastí v Itálii je Val di Sole se středisky Passo Tonale - Ponte di Legno a Marilleva - Folgárida. Děti se zde mohou vydovádět na příjemných mírnějších sjezdovkách i prudší sjezdech se svahy obrácenými ke blahodárnému slunci i  k chladivému severu, a to v širokem spektru nadmořských výšek od 900 m až do 3.000 m.

Pro rodinou dovolenou jsou také výborná střediska ležící kousek za Brennerským průsmykem, tedy nejbližšími italskými středisky od ČR. Parádní podmínky pro rodinnou dovolenou nabízí populární středisko Kronplatz se 100 km sjezdových tratí, doporučit můžeme i komornější, ale nádherná střediska Ladurn-Rosskopf-Ratschings

Zjistěte více o možnostech lyžování s rodinou v italských Alpách.

Švýcarsko: Zimní pobyt s dětmi

Švýcarské Alpy jsou majestátní, ale to neznamená, že nejsou určené pro rodinnou dovolenou s dětmi. Infrastruktura a zázemí tu jsou na vysoké úrovni a užijete si tu zimní odpočinek na úrovni. Trochu neprávem je Švýcarsko považované za drahou zemi – zimní dovolená vás tu vyjde levněji, pokud si ji zajistíte přes cestovní kancelář.

Ve švýcarských Alpách se můžete ubytovat jak v apartmánech s kuchyňkou, tak v útulných penzionech i v hotelech s polopenzí. Samozřejmostí tu jsou sauny, páry, vyhřívané bazény. Wellness přijde vhod, pokud strávíte celý den na sjezdovce a chcete relaxovat.

Chcete-li svou rodinnou dovolenou s dětmi prožít opravdu bez starostí, můžete si rezervovat místo v autobusovém zájezdu do lyžařského střediska Jungfrau, kde na vaše děti čeká plno atrakcí - např. jízda horskou zubačkou pod severní stěnu Eigeru, výjezd rychlou lanovkou na Piz Gloria, kde lyžoval Agent 007 James Bond.

Jednou z příjemných destinací pro zimní dovolenou na horách je rozsáhlá oblast Čtyři Údolí se v kantonu Wallis, kde jsou více než čtyři stovky sjezdovek, které můžete brázdit na jeden skipas. Jsou různě náročné, takže vyhovují rodinám s dětmi i velmi zkušeným sjezdařům. Užívat si tu budete špičkové švýcarské služby i nádherné pohledy na hory.

Prohlédněte si i další možnosti zimního pobytu s dětmi ve švýcarských Alpách.

Zimní dovolená

Německo: Nedaleká zimní dovolená

Německé Alpy mají pro české rodiny s dětmi hned několik výhod. Jsou blízko, disponují menšími i velkými lyžařskými komplexy, služby tu jsou precizní, infrastruktura špičková. Na horách jsou příznivé podmínky pro lyžování po celou zimní sezónu.

Vybrat si můžete i ze široké škály ubytování. Pro ty, kteří mají rádi soukromí, budou správnou volbou apartmány s kuchyňkou. Pokud se ale o dovolené nechcete o nic starat, ubytujte se v penzionu se snídaní anebo v hotelu s polopenzí. Ubytování je cenově přijatelné a stejně jako jinde v Alpách i tady mívají hotely wellness zázemí.

Jedním z oblíbených zimních středisek v německých Alpách je např. Tiroler Zugspitz Arena kolem střediska Garmisch-Partenkirchen, kam z Prahy dojedete za pět hodin a kousek. Jsou tu sjezdovky, běžecké trati i snowpark. S jedním skipasem můžete lyžovat v šesti střediscích, a tak se tu nikdy nebudete nudit – vždy můžete vyzkoušet něco nového. Dětem se pak budou líbit zábavní parky nebo sáňkařské dráhy.

Přečtěte si více o dovolené s dětmi v německých Alpách.

Alpy s dětmi: Lyžování i zábava

Pokud se s dětmi vydáváte na zimní dovolenou, chcete si ji nerušeně užít. Dejte proto přednost zájezdu přes cestovní kancelář, která vám vše zajistí na klíč přesně podle vašich představ. Díky zvýhodněné ceně skipasů přes cestovní kancelář je dovolená s cestovní kancelář levnější, než kdybyste si jí zajišťovali sami. Ve zvýhodněné ceně rodinné dovolené budete mít ubytování a skipas. Dopravu si můžete vybrat individuální autem anebo vám ji také zajistí cestovní kancelář. Pokud dáváte přednost pohodlí, lze na zimní dovolenou do Alp i odletět letadlem.