Váš specialista na aktivní dovolenou

Lyžování na alpských ledovcích

V naší nabídce najdete prakticky všechna alpská střediska, která nabízejí lyžování na ledovcích a nadmořských výškách kolem 3tis. metrů nad mořem:

Rakousko

  • Pitztal (Tyrolsko): nejvyšší rakouské středisko, velice příznivé ceny, pod 10 let zdarma.
    Předpokládaný provoz 28.09.24-04.05.25
  • Kaunertal (Tyrolsko): Ledovec na italsko-švýcarském pomezí, pod 9 let zdarma, jen "přes kopec" od italského ledovcového areálu Val Senales.
    Předpokládaný provoz 28.09.24-20.05.25
  • Ötztal (Tyrolsko): Prestižní lyžařské středisko světového formátu s ledovcovým areálem Rettenbach& Tiefenbach Gletscher. 
    Předpokládaný provoz 20.09.24-04.05.25
  • Stubai (Tyrolsko) Jeden z největších ledovcových areálů Rakouska, pod 10 let zdarma, v ceně skipasu od 4 dní bazén. 
    Předpokládaný provoz 15.10.24-10.05.25
  • Hintertux / Zillertal (Tyrolsko) Jedna z nejrozsáhlejších a pořád se ještě dynamicky rozšiřujících oblastí Rakouska.
    Lyžování celoročně.
  • Mölltal (Korutany) Nejvyšší korutanské středisko Mölltal Gletscher. 
    Předpokládaný provoz 12.10.24-08.06.25
  • Kaprun / Kitzsteinhorn (Salzbursko) Populární ledovec s celoročním lyžováním.
    Předpokládaný provoz 20.09.24-18.05.25
  • Weissee (Salzbursko) Na českém trhu poměrně málo známý ledovcový areál poblíž Mittersillu. Pod 12 let zdarma. Možnost ubytování přímo u sjezdovek. 
    Předpokládaný provoz 21.12.24-26.04.25

Itálie

  • Tonale / Val di Sole (Západní Dolomity) Velice populární středisko s ledovcovým areálem na ledovce Presenna. 
    Předpokládaný provoz 23.11.24-30.05.25
  • Livigno (Alta Valtellina) vysokohorské středisko, populární díky své polozce v bezcelní zóně a akcím FreeSki = cenově zvýhodněným nabídkám ubytování se skipasem zdarma.
    Předpokládaný provoz 30.11.24-01.05.25
  • Schnalstal / Val Senales (Jižní Tyrolsko) jediné jihotyrolské středisko s celoročním provozem leží při hranici s Rakouskem v Ötztalských Alpách, kde byla v roce 1991 objevena slavná 5300 let stará mumie zmrzlého muže "Ötzi". 
    Předpokládaný provoz 20.09.24-04.05.25
  • Arabba-Marmolada (Východní Dolomity): jedno z nejlepších lyžařských středisek ležících na známém okruhu Sella Ronda. Ledovcová hora Marmolada je nejvyšším bodem Dolomit a 12 km sjezd v vrcholu je nejdelší v celých Dolomitech. 
    Předpokládaný provoz 07.12.24-01.05.2025

Francie

  • Chamonix (Horní Savojsko): Kolébka vysokohorské turistiky a lyžování pod ledovcovým údolím Valle Blanche. 
    Předpokládaný provoz 30.11.-24.04.25
  • Alpe d´Huez (Isére): Rozsáhlé středisko pod zaledněným vrcholem Pic Blanc, nejdelší sjezdovka Evropy. 
    Předpokládaný provoz 30.11.24-24.04.25
  • Deux Alpes (Isére): Největší ledovcový areál Francie s celoročním lyžováním. 
    Předpokládaný provoz 30.11.24-24.04.25
  • Tignes (Savosko): Velice populární středisko v rámci obří oblasti Espace Killy s ledovcovým areálem Grande Motte. 
    Předpokládaný provoz 23.11.24-24.04.25
  • Val Thorens (Savosko): Nejvyšší lyžařské středisko Evropy (nadm. výšky ubytování 2.200 m) rámci obří oblasti Tři Údolí. 
    Předpokládaný provoz 30.11.24-08.05.25
  • Plagne (Savojsko): Lyžařská oblast, nazývaná pro svou úctyhodnou rozlohu 100 km² Grande Plagne. Jednou z dominant je zaledněný vrchol Dome de Bellecote (3.415 m), jehož horní část je otevřena i pro letní lyžování. 
    Předpokládaný provoz 30.11.24-24.04.25
  • Arcs (Savojsko): moderní lyžařské středisko vybudované na původním místě několika horských chat a salaší. Nejlepší sjezdové tratě jsou pod ledovcem Varet.
    Předpokládaný provoz 30.11.24-24.04.25

Švýcarsko

  • Zermatt (Walliské Alpy) prestižní lyžařské středisko světového formátu pod mystickým Matterhornem. 
    Lyžování celoročně.
  • Saas-Fee (Walliské Alpy): patří mezi ta nejlepší švýcarská střediska s dominantním zaledněným vrcholem Alallin. 
    Lyžování celoročně.
  • Čtyři Údolí / Veysonnaz (Walliské Alpy): sportovní středisko s ledovcovým areálem Mont Fort. Při pobytu bazén zdarma.  
    Předpokládaný provoz 30.11.24-24.04.25
  • Crans-Montana-Aminona (Walliské Alpy): světoznámé lyžařské středisko s ledovcovým areálem Plaine Morte.  
    Předpokládaný provoz 30.11.24-24.04.25
  • Diablerets (Vaudské Alpy): rozsáhlá lyžařská oblast s ledovcovým areálem Glacier 3000.  
    Předpokládaný provoz 30.11.24-01.05.25
  • Jungfrau (Bernské Alpy): jedna z největších lyžařských oblastí Švýcarska známá po celém světě se rozprostírá pod impozantní kulisou tří zaledněných vrcholů Eiger, Mönch a Jungfrau.  
    Předpokládaný provoz 30.11.24-01.05.25
  • St.Moritz (Graubünden) je jednou z nejprestižnějších zimních oblastí světa. Sestává ze 3 středisek – Corviglia, Pontresina a ledovcový ledovcový Corvatsch-Diavolezza.  
    Předpokládaný provoz 19.11.24-04.05.25
  • Engelberg (Centrální Švýcarsko) s vyhlášeným ledovcovým areálem Trübsee – Titlis.  
    Předpokládaný provoz 30.11.24-04.05.25

 

Lyžování na alpských ledovcích

Jsou ledovcové areály bezpečné?

Ledovcové areály jsou vyhledávaným a oblíbeným cílem lyžařů i snowboardistů. Všechny alpské ledovcové areály mají perfektně připravené sjezdové tratě, které jsou bezpečné a po celou dobu provozu střediska průběžně v zájmu bezpečnosti monitorované.

Free ride anebo jízda mimo vyznačené sjezdové tratě

Kromě upravených sjezdovek nabízejí ledovce i široké možnosti pro tzv. free ride neboli jízdu v neupraveném terénu mimo vyznačené sjezdové tratě. V těchto případech je vhodné pro zachování bezpečnosti objednat si zkušeného průvodce anebo se aspoň informovat na bezpečné svahy. Na některých svazích může být vyhlášeno lavinové nebezpečí, v jiných místech může hrozit nebezpečí pádu do ledovcové trhliny. Na jízdu mimo sjezdové tratě se proto nikdy nevydávejte bez adekvátního vybavení pro záchranu a samozáchranu.

Lanovky na ledovcích

Ve všech ledovcových areálech je vybudována důmyslná fungující siť lanovek a vleků. Snahou je samozřejmě pilíře lanovek pevně vetknout přimo do skalního masívu. Ne vždy je to však možné, v širokých ledovcových polích se proto pilíře vleků vrtají při splnění všech bezpečnostních opatření přímo do ledovcového příkrovu.

Ledovcové lyžování po celý rok?

Ledovce bývají v provozu po celou zimní sezónu, nejpopulárnější jsou však hlavně na podzim a na jaře, kdy v klasických střediscích ještě (nebo už) nebývá sníh. Některé ledovcové areály bývají lyžařům k dispozici po celý rok. Není jich však mnoho, většinu z nich provozovatelé ve spolupráci s dalšími institucemi chrání před nadměrným zahříváním během léta potažením ledovce speciálními reflexními fóliemi.

Kde se daří ledovcovým střediskům

Alpské ledovcové areály se nacházejí v nadmořských výškách nad 3.000 m. Jsou však i výjimky, např. ledovcové středisko na rakouském Dachsteinu leží ve výšce "pouhých" 2.700 m a ledovcový areál Weisse Gletscher v sousedství Kaprunu "pouhých 2.600 m. Pro vznik ledovce totiž není podstatná jen nadmořská výška, ale celá řada dalších faktorů jako expozice (nejlépe na sever), stínění okolními horskými hřebeny, mikroklima či vzdušné proudy, ale také reliéf.

Ledovce vznikají cyklickou kumulací sněhových vrstev, což je možné pouze na vysokohorských planinách a dolinách. Ledovec tak rozhodně nevznikne na strmém svahu. Proto v Alpách můžeme najít celou řadu vysokohorských středisek dosahujících 3 tisíc metrů, která ledovcová nejsou - např. italské Bormio, Livigno a Sulden či rakouský Hochgurgl-Obergurgl na konci Ötztalského údolí.

Na druhou stranu je v Alpách bezpočet míst, kde se ledovce objevují, ale lyžařské areály na nich nikdo nepostaví z různých důvodů, třeba kvůli špatné dostupnosti, hlavně však proto, že se nacházejí v nitru některého národního parku, který chrání místní panenskou přírodu.

Pár dobrých rad pro pobyt v ledovcích střediscích

Klimatické podmínky na alpských ledovcích jsou bezesporu extrémní. Je to svět skal, sněhu a ledu. Žádný keř, žádný strom, žádný stín. Vysoká nadmořská výška a s ní související nižší atmosférický tlak mívá za následek, že se při pohybu můžeme rychleji zadýchat. Po několika málo dnech si však na tyto podmínky tělo přivykne. Dalším charakteristickým znakem lyžování na alpských ledovcích je extrémně nízká vlhkost vzduchu, která může na jednu stranu působit blahodárně, zvláště pro alergiky, ale může se projevit např. i nadměrným vysycháním sliznic dýchacích cest i pokožky. Proto se při větších mrazech doporučuje chránit si obličej i dýchací cesty lyžařskou rouškou, která vás zároveň bezpečně ochrání i před omrzlinami. Díky řidší atmosféře je na ledovcích sluneční svit daleko intenzivnější, proto chraňte svou pokožku buď látkovou ochranou anebo účinným opalovacím krémem. To platí i v případě, že je slunce schované pod mrakem, paprsky působí na kůži o to zákeřněji. Z týchž důvodů chraňte i svůj zrak kvalitními brýlemi se 100% UV filtrem. Doporučujeme brýle s polarizační technologií, která Vám do značné míry může pomoci s orientací v případech, kdy se po ledovcovém areálu rozprostře tzv. difúzní světlo. Vniká při drobném sněžení, při vánicích či při určitém úhlu slunečních paprsků. Difuzní světlo potlačí většinu kontur a stínů a orientace v takovýchto podmínkách může být problematická, dokonce v některých případech ani nelze rozeznat kam je to dolů a kam vzhůru.

Máte-li na paměti výše uvedená doporučení, pak už nic nebrání tomu, abyste si užili lyžování a snowboardování v tom nejpéřovějším prašanu, o jakém se vám může zdát.